Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских

Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских

Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских известен каждому человеку. Во многих городах устроены храмы в его память. Во многих домах находится его икона. На Руси с радостью и любовь почитают святителя Николая.

Святитель Николай архиепископ Мир Ликийских В Богоявленском соборе, нашего монастыря левый придел освящен в честь Святителя Николая и Святителя Иоанна Милостивого.

В Смоленской церкви находится этот чудотворный образ Святителя Николая. Множество людей возносят свои молитвы перед этой иконой о своих близких и родных.

Молитва первая

О всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче и везде в скорбех скорый помощниче! Помози ми, грешному и унылому, в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми, окаянному, умоли Господа Бога всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечнаго мучения: да всегда прославляю Отца, и Сына, и Святаго Духа, и твое милостивное предстательство, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Молитва вторая

О всеблагий отче Николае, пастырю и учителю всех, верою притекающих ко твоему заступлению и теплою молитвою тебе призывающих! Скоро потщися и избави Христово стадо от волков губящих е; и всяку страну христианскую огради и сохрани святыми твоими молитвами от мирскаго мятежа, труса, нашествия иноплеменников и междоусобныя брани, от глада, потопа, огня, меча и внезапныя смерти. И якоже помиловал еси триех мужей, в темнице седящих, и избавил еси их от царева гнева и посечения мечнаго, тако помилуй и мене, умом, словом и делом во тме грехов суща, и избави мя гнева Божия и вечныя казни. Яко да твоим ходатайством и помощию, Своим же милосердием и благодатию, Христос Бог тихое и безгрешное житие даст ми пожити в веце сем, и избавит мя от шуияго стояния, сподобит же деснаго со всеми святыми во веки веков. Аминь.